Jazyk: CZ, EN

Co znamenají zkratky na plastech?

1 – PET (Polyethylentereftalát)
Tyto láhve jsou určeny pouze na jedno použití. Je to kvůli tomu, že z nich mohou uvolňovat těžké kovy jako například stibium. Tyto chemické substance, označované i značkou EPA, narušují činnost vaší hormonální soustavy.


2 – HDPE (Polyethylen vysoké hustoty)
Jde o takzvaný “dobrý” plast. Má totiž nejnižší pravděpodobnost průsaku škodlivých látek do tekutiny, která se v něm uskladňuje.


3 – PVC (Polyvinylchlorid)
Láhve vyrobené z tohoto materiálu se nedoporučuje používat. PVC může do vody uvolňovat látky narušující činnost hormonů.


4 – LDPE (Polyethylen nízké hustoty)
Tento druh plastu je relativně bezpečný. Při správném používání a mechanickém nenamáhání by z něj do vody neměly prosakovat žádné škodlivé látky. Uvedený materiál se často používá i při výrobě plastových tašek.


5 – PP (Polypropylen)
Jde opět o relativně bezpečný plast. Za předpokladu jeho nevystavování vyšším teplotám a mechanickému namáhání, by se do nápojů a jídel neměly uvolňovat žádné nežádoucí substance. V praxi se z něj obvykle vyrábějí jogurtové kelímky a některé druhy lahví na vodu.


6 – PS (Polystyren)
Pozor, jde o karcinogenní uvolňující chemickou látku. Polystyren byste v žádném případě neměli používat pro uschování nápojů ani jídel. V případě přenosných chladniček je třeba mít jídlo v nich spolehlivě odděleny od stěn.


7 – PC (polykarbonát)
Pro uskladnění potravin a vody je to úplně nejhorší materiál. Důvodem je uvolňování BPA (bisfenolu A). Lahvím nebo jiným nádobám vyrobeným z polykarbonátu se proto za všech okolností vyhýbejte.

Zajímají vás novinky o znečištění planety, ekologii nebo recyklaci?