Jazyk: CZ, EN

Sodexo jako první recykluje benefitní plastové karty

17.3.2021
Sodexo Benefity nezapomíná na ekologii ani v době covidové. Jako první společnost v České republice se rozhodla šetrně recyklovat své benefitní karty. Držitelům stravenkových a volnočasových karet s propadlou platností nabízí možnost jim je do konce dubna vrátit a podpořit tak životní prostředí.  Sodexo za každou vybranou kartu navíc věnuje 10 Kč na výsadbu stromů po celé České republice.

„Na konci března končí platnost několika desítkám tisíc našich benefitních karet. Je to poměrně hodně plastu, který končí nejčastěji ve směsném odpadu nebo v lepším případě ve žlutých kontejnerech. Řekli jsme si, že s tím musíme něco udělat. Držitelům našich karet proto nabízíme, ať nám kartu vrátí a my ji necháme ekologicky recyklovat,“ říká Tereza Knířová, mluvčí společnosti Sodexo Benefity. 

Ukázka benefitní karty Sodexo.

Do projektu se mohou zapojit koneční uživatelé karet i firmy. Jednotlivci tím, že kartu donesou nebo pošlou na Zákaznická centra Sodexo v Praze a Brně. Firmy tak, že sesbírají karty od zaměstnanců a hromadně je doručí v jednom balíku – čím více jich pošlou naráz, tím je to ekologičtější. U největších klientů umístí Sodexo speciální sběrné boxy, kam mohou zaměstnanci karty vhodit. A co se s vybranými kartami stane?

Všechny karty budou směřovat do naší světově unikátní technologie na bezemisní zpracování odpadu jednotky ERVOeco. Ta plastové karty opět rozloží na původní, základnílátky, a tyto látky budou následně předány výrobcům, kteří z nich vyrobí nové výrobky například nové platební karty, plyšové hračky nebo kostky Lega. To je základní princip udržitelné cirkulární ekonomiky, který podporuje také zelenou planetu.Recyklaci karet zajistíme bezplatně, protože podporujeme české i celosvětové firmy, které myslí na udržitelnost, mají podobný přístup k planetě jako my a jdou ostatním příkladem,“ říká Miroslav Šilhan, ředitel společnosti LOGECO, která jednotku ERVOeco provozuje a vyrábí. 

Ekologickou recyklací karet iniciativa největšího poskytovatele firemních benefitů ale nekončí. Za každou vrácenou kartu Sodexo věnuje 10 Kč nadaci Sázíme budoucnost, která zajišťuje výsadbu stromů po celé České republice. „Peníze vybrané díky sběru a recyklaci karet Sodexo poslouží na financování grantů na výsadbu stromů a následnou péči o ně. Návrat zeleně je velmi důležitý, protože podporuje stabilitu ekosystémů a zadržování vody v krajině, poskytuje útočiště a je zdrojem potravy pro řadu živočichů,“říká Anna Poledňáková, PR manažerka iniciativy Sázíme budoucnost.

Ukázka probíhající ekologické aktivity společnosti Sodexo.

Partnerem projektu Recyklace karet se Sodexo je organizace Ukliďme Česko.„V loňském roce jsme spustili projekt Kams ním, jehož cílem je poradit uživatelům, jak správně zacházet se svými odpady, ale především dávat věcem, které jim dosloužily, šanci na druhý život a tím vzniku odpadů předcházet. Rádi jsme proto odběrná místa Sodexo benefitních karet přidali do mapy projektu,“ říká Radek Janoušek, zakladatel Ukliďme Česko.

Tyto informace můžete naleznout také v médiích.

Zajímají vás novinky o znečištění planety, ekologii nebo recyklaci?